Jak wykorzystać płytę szalunkową?

Płyta szalunkowa to materiał drewnopochodny, który zalicza się do asortymentu budowlanego. W związku z tym spotkacie ją w większości sklepów budowlanych, choć zdarza się również, że jest też na wyposażeniu hurtowni meblowych. Cechą charakterystyczną płyty szalunkowej jest jej odporność na zginanie oraz możliwość jej wielokrotnego wykorzystywania. Materiał ten nazywany jest również sklejką szalunkową, ponieważ powstaje ze sklejonych ze sobą fornirów, czyli warstw drewna. Na rynku bez trudu znajdziecie sklejki o różnych grubościach.

Sklejki szalunkowe mogą dzielić się na różne rodzaje, ze względu na to z jakiego drewna powstają. Wpływ na parametry techniczne oraz wydajność materiału ma również rodzaj użytego w trakcie prasowania spoiwa, a także dodatków. Niektóre płyty szalunkowe są wodoodporne, ponieważ w ich produkcji wykorzystano klej odporny na wodę. Oczywiście samo drewno nie jest przez to wodoodporne, więc ta nazwa nie powinna nikogo zmylić. W jakich sytuacjach możemy skorzystać ze sklejki szalunkowej?

Gdzie stosować płytę szalunkową?

Jak sama nazwa wskazuje, materiał ten wykorzystywany jest przede wszystkim do tworzenia szalunków. Są to konstrukcje, które następnie zalewa się betonem w celu stworzenia fundamentów lub brył betonu o określonych rozmiarach i kształcie. Ponadto płyty szalunkowe wykorzystywane są również do budowania platform rusztowań, czy też podłóg pojazdów, statków i kontenerów, które następnie podlegają zabudowie.

Swoje zastosowanie dla płyt szalunkowych znalazło również meblarstwo. Tworzy się z nich wiele elementów mebli tapicerowanych, dlatego na pierwszy rzut oka nie musimy wiedzieć, że właśnie taki materiał znajduje się w naszym mieszkaniu lub domu. Bardzo często sklejka ta wykorzystywana jest również do produkcji skrzyń i pudeł, na przykład do prestiżowych alkoholi lub innych prezentów. Płytę tą można wykorzystywać również do tworzenia dekoracji do wnętrz, zabawek dla dzieci, czy też domowego majsterkowania. Jest stosunkowo tania i łatwa w obróbce, co również działa na jej korzyść.

Możesz również polubić…