Urok drewnianego tarasu

Taras to prawdziwa ozdoba każdego domu. Jest to miejsce, gdzie możemy odpocząć po dniu pracy, spędzić miło weekend albo czas wolny lub zorganizować rodzinne przyjęcie albo spotkanie ze znajomymi. Taras może spełniać funkcje rekreacyjne: możemy ustawić tam meble ogrodowe, duży stół z krzesłami albo leżaki. Możemy także zaaranżować na nim kącik do grilla. Najczęściej możemy spotkać tarasy drewniane – mają one swój urok a odpowiednio zaaranżowane mogą wyglądać imponująco i korzystnie. Pamiętajmy także, że taras powinniśmy odpowiednio zaprojektować i wykonać tak, żeby służył nam przez długie lata. Drewno to świetny materiał budulcowy i konstrukcyjny, jest łatwe w obróbce. Korzystając z drewna, musimy pamiętać jednak o jego właściwym zabezpieczeniu. W jaki sposób możemy wykonać drewniany taras?

Prace przygotowawcze

Rozpoczynając prace, musimy przede wszystkim znaleźć dobre miejsce do lokalizacji tarasu. Uwzględniamy przy tym własne oczekiwania i preferencje. Konstrukcję tarasu możemy oprzeć na betonowych palach. Ich ustawienie musimy zaplanować dość gęsto, by stworzyły regularną siatkę. Zamiast wylewki, wystarczą nam betonowe pustaki zasypowe. Podczas betonowania umieszczamy na szczycie kotwy do legarów tarasowych. Pamiętamy przy tym, żeby słupki były wypoziomowane, muszą również znajdować się na tej samej wysokości.

Budowa tarasu

Następnym krokiem w budowie tarasu jest mocowanie legarów – legary to drewniane belki tworzące kratownicę pod deski warstwy nawierzchniowej. Muszą być ułożone równolegle względem siebie oraz do najdłuższego boku tarasu. Mogą być wykonane z różnorodnych materiałów takich jak drewno sosnowe czy świerkowe. Legary z drewna egzotycznego będą miały większą odporność na wilgoć. Z kolei legary kompozytowe nie wymagają późniejszej konserwacji. Musimy również zadbać o odpowiednią warstwę izolacji – układamy ją między betonem a drewnem. Izolacja może być wykonana na przykład z gumy.
Kolejnym krokiem będzie montaż desek. Przykręcamy je lub przybijamy używając wkrętów do drewna lub nierdzewnych gwoździ. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będą deski ryflowane z rowkami, które są antypoślizgowe. Deski z drewna powinny być również zaimpregnowane.

Możesz również polubić…