Kuchnia otwarta na salon – jak połączyć?

Dziś większość projektów architektonicznych nowoczesnych domów zakłada kuchnię otwartą na salon, z aneksem jadalnym gdzieś pośrodku. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne – pozwala zespolić ze sobą całą rodzinę uczestniczącą w przygotowywaniu i jedzeniu potraw. Jest to jednak spore wyzwanie aranżacyjne.

Dlaczego tak trudno połączyć kuchnię z salonem?

Kiedy kuchnia jest otwarta na salon, to musi trochę mniej przypominać zwyczajną kuchnię, a trochę bardziej wczuć się w rolę eleganckiego salonu. Dlatego właśnie taką popularnością cieszą się zmywarki czy lodówki w zabudowie i płyty indukcyjne, które sprawiają, że kuchnia staje się niejako przedłużeniem eleganckiego pokoju dziennego. W tym wszystkim należy jeszcze gdzieś umieścić jadalnię. Ponieważ nie jest ona odrębnym pomieszczeniem, to zwykle staje pomiędzy kuchnią a salonem, i ma jedynie postać efektownego stołu z krzesłami. Trudność zaaranżowania tego kącika jadalnianego polega na tym, że powinien on bardzo pasować do salonu pod względem stylistycznym, lub przynajmniej być neutralny.

Jak urządzić kącik jadalniany?

Jeśli decydujemy się, że jadalnia staje się częścią salonu, wówczas można pozwolić sobie na wielki dębowy stół i efektowne tapicerowane krzesła salonowe. Jeśli dodatkowo udekoruje się ten kącik wielką, piękną lampą wiszącą nad stołem, staje się on odpowiednio wyeksponowaną jadalnią. Można też zdecydować się na stół kuchenny o bardziej subtelnej formie, z cienkim blatem i nóżkami, być może nawet rozsuwany na wypadek nadejścia gości. W takiej wersji do stołu najlepiej pasują lekkie drewniane, metalowe lub plastikowe krzesła, szczególnie w nienachalnym kolorze. Aranżując w ten sposób kącik jadalniany można sprawić, że jadalnia niejako wtopi się w tło kuchni i salonu. To rozwiązanie, które warto zastosować tam, gdzie kuchnia i salon są bardzo mocno oddzielone od siebie nie ścianą, lecz kolorystyką czy wzornictwem pomieszczeń. Lekkie, jasne krzesła i stół w takim miejscu nie zaburzą tej wypracowanej z trudem harmonii. Nie da się jednak ukryć, że duży stół z pewnością zwróci uwagę każdego przybysza.

Możesz również polubić…