Różne rodzaje ogniw fotowoltaicznych: zasada działania i porównanie

W dzisiejszych czasach coraz częściej sięgamy po rozwiązania ekologiczne, a jednym z nich są produkty fotowoltaiczne. Wśród nich ogniwka fotowoltaiczne. Jakie rodzaje ogniw fotowoltaicznych istnieją i jak działają? O tym wszystkim przeczytasz w naszym artykule.

Czym są ogniwka fotowoltaiczne?

Ogniwa fotowoltaiczne to urządzenia, które zamieniają energię słoneczną na energię elektryczną. Są one jednym z najważniejszych elementów instalacji fotowoltaicznej, a ich wykorzystanie pozwala na pozyskanie energii odnawialnej. Dostępne na rynku ogniwka fotowoltaiczne różnią się między sobą sposobem wykonania i zastosowanej technologii, a ich wybór zależy m.in. od realizowanego projektu oraz budżetu.

Monokrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne

Monokrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne charakteryzują się najwyższą sprawnością do 23%, ale są również najdroższe. Zwykle wykorzystywane są w przypadku mniejszych projektów z wykorzystaniem ograniczonej przestrzeni, ponieważ mają mniejsze wymiary w porównaniu do innych typów ogniw.

Polikrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne

Polikrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne, inaczej nazywane ogniwy o strukturze wielokrystalicznej, są tańszym odpowiednikiem monokrystalicznych paneli. Ich sprawność wynosi około 13-16%. Z reguły posiadają one większe wymiary, co pozwala na efektywniejsze wykorzystanie miejsca na dachu budynku.

Cienkowarstwowe ogniwa fotowoltaiczne

Cienkowarstwowe ogniwa fotowoltaiczne to technologia stosunkowo nowa, która polega na nanoszeniu odpowiednich materiałów fotowoltaicznych na podłoże o grubości kilku mikrometrów. Dlatego też są one znacznie cieńsze niż tradycyjne ogniwa. Mają niską sprawność, wynoszącą około 6-8%, ale dzięki temu, że nie wymagają dużo miejsca, są idealnym rozwiązaniem dla dużych elektrowni wiatrowych i solarnych.

Porównanie różnych rodzajów ogniw fotowoltaicznych
– Monokrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne mają najwyższą sprawność, ale są najdroższe. Często wykorzystuje się je w przypadku mniejszych projektów lub w przypadku ograniczonej przestrzeni.
– Polikrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne są mniejszej sprawności niż monokrystaliczne, ale pozwalają efektywnie wykorzystać większą przestrzeń.
– Cienkowarstwowe ogniwa fotowoltaiczne mają najniższą sprawność, ale dzięki temu, że są cieńsze, można je stosować w przypadku dużych elektrowni.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego typu panelu fotowoltaicznego zależy od wielu czynników, takich jak budżet, przestrzeń, charakterystyka dachu i wymagania projektowe. Warto zwrócić uwagę na właściwości i różnice pomiędzy każdym rodzajem ogniw fotowoltaicznych, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego projektu.

Możesz również polubić…