Czym wyłożyć taras?

Wykończenie tarasu to ważna decyzja, która determinuje nie tylko jego atrakcyjny wygląd, ale także warunkuje późniejsze dbanie o podłoże. Posadzkę na tarasie można wykonać na kilka sposobów, poznaj najpopularniejsze z nich.

Czym wyłożyć taras? Materiały drewniane

Drewno nadaje tarasowi klasyczny i bardzo elegancki wygląd. Jest to niewątpliwie jego atut, ale to również propozycja dla osób chcących poświęcić czas lub wynająć firmę do jego okresowej impregnacji.

Pośrednią propozycją jest wybór desek kompozytowych, które swoim wyglądem imitują drewno. Nie mają one tak naturalnego wyglądu, sęków i odcieni, ale gwarantują dłuższą żywotność podłogi tarasu bez konieczności malowania czy impregnacji. Nie wchłaniają wilgoci, nie nagrzewają się od słońca, nie blakną i można je czyścić w dowolny sposób – nawet gąbką.

Płytki – domena polskich tarasów

Bardzo często w Polsce można zauważyć wykładanie tarasów płytkami. Jest to całkiem dobra propozycja, bo dzięki szerokiemu wyborowi wzorów, możemy uzyskać każdy efekt.

Niestety płytki nie są materiałem długowiecznym. Często wystarczy kilka lat, by zaczęły odpadać lub pękać i należy wtedy taką posadzkę uzupełniać.

Atutem jest za to łatwość ich utrzymania. Miotła i mop wystarczą, by taras był czysty i elegancki. Nie wchłaniają wilgoci ani brudu, a plamy można przetrzeć ściereczką.

Należy jednak pamiętać, że płytki mogą być śliskie, co nie jest dobrym pomysłem w przypadku dzieci biegających w skarpetkach po tarasie.

Taras z kostki

Ostatnio bardzo popularny stał się taras z kostki brukowej. Jego ogromnym atutem jest fakt, że nie wymaga specjalnego przygotowania gruntu i nie zajmuje to zbyt wiele czasu.

Kolejną zaletą takiego tarasu jest jego bardzo łatwe utrzymanie. Kostka brukowa jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i bezpieczna, ponieważ chropowata powierzchnia chroni przed poślizgnięciem się, co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci.

Minusem tarasu z kostki jest ewentualne wypłukiwanie piasku spomiędzy elementów przez deszcz, więc raz na kilka lat warto go uzupełnić.

Kostka brukowa występuje w wielu wersjach kolorystycznych, dzięki czemu można ułożyć z niej na posadzce najróżniejsze wzory.

Możesz również polubić…